Odbudowa utraconych zębów — oferta stomatologa z Poznania

Odbudowa utraconych zębów — oferta stomatologa z Poznania

Uroda i Zdrowie

Strata zęba to zawsze negatywne doświadczenie, tym bardziej, w im młodszym wieku do tego doszło. Zęby tracą nie tylko seniorzy, gdyż zjawisko takie może być powodowane także przez urazy czy choroby. W każdym przypadku ważne jest, by utracony ząb odbudować, w dodatku jak najszybciej. Sprawdź, jakie są możliwości w tym zakresie.

Dlaczego utracone zęby trzeba odbudowywać?

Nawet młode osoby mogą mieć braki w uzębieniu, dotyczące zwłaszcza dalszych odcinków łuków zębowych, choćby z tego względu, że trudno jest do nich dotrzeć szczoteczką, więc są mocno narażone na próchnicę. Poza tym strata zębów może być powodowana przez rozmaite przyczyny. Jeśli dochodzi do niej w podeszłym wieku lub właśnie dotyczy ona niewidocznego miejsca, dość łatwo jest przejść nad tym do porządku dziennego. Jest to jednak niekorzystna postawa.

Warto uświadomić sobie, że brak nawet jednego zęba doprowadza do niekorzystnych zmian w jamie ustnej. Powinno się go zatem odbudować, w dodatku tak szybko, jak to możliwe —  od razu po wygojeniu się zębodołu. Inaczej mogą zajść takie zjawiska jak przesuwanie się sąsiednich zębów na miejsce utraconego, a więc krzywienia się zgryzu, zapadanie się dziąseł i zanik kości.

Jeśli zębów brakuje więcej, może to wpływać na zmianę rysów twarzy i jej szybsze starzenie się (skóra wiotczeje, gdyż nie ma podpory), a także zniekształcenie mowy. Problemem jest też oczywiście niemożność dokładnego przeżuwania pokarmów, co nieraz skutkuje dolegliwościami gastrycznymi. Skorzystanie z pomocy stomatologa lub protetyka jest zatem niezbędne.

Co może zaproponować stomatolog z Poznania?

Rodzaj odbudowy protetycznej dobierany jest do indywidualnej sytuacji pacjenta —  nie tylko tej panującej w jego jamie ustnej, ale też stylu życia i oczekiwań. Jeśli komuś szczególnie zależy na dyskrecji, naturalnym wyglądzie i takich samych odczuciach, stomatolog z Poznania może zaproponować wszczepienie implantu. Implanty stosuje się też do osadzania na nich protez —  są dzięki temu stabilne i przyczyniają się do zachowania komfortu. W grę wchodzą też tradycyjne uzupełnienia, jak mosty protetyczne, korony czy protezy —  częściowe czy całkowite.

Uzębienie znowu kompletne

Osoby potrzebujące odbudować utracony ząb albo zęby mają ku temu wiele możliwości. Różne rodzaje uzupełnień mają różne cechy, a specjalista zawsze doradzi wyjście najlepsze w danym przypadku —  odpowiednie także dla portfela.