Najpopularniejsze rodzaje maszyn rolniczych

Motoryzacja

Traktory są bez wątpienia podstawowymi pojazdami wykorzystywanymi w gospodarstwach. Kluczowe jest jednak, aby odpowiednio dopasować sprzęt do wielkości uprawianego obszaru, a także rodzaju wykonywanych prac. Ważne jest również, by rolnik mógł podpiąć dodatkowy osprzęt, m.in. brony, agregat uprawowo-siewny czy glebogryzarkę. Sprawdź, czym kierować się przy wyborze maszyn do użytku na roli.

Rodzaje ciągników rolniczych

Na rynku dostępnych jest sporo modeli traktorów różniących się wielkością oraz parametrami technicznymi. Główny podział dotyczy budowy układu jezdnego. Biorąc pod uwagę właśnie to kryterium, można wyróżnić następujące ciągniki:

  • kołowe ze stałym napędem tylnej osi 4×2 (o maksymalnej mocy do 310 KM),
  • kołowe ze stałym napędem typu ciągnik rolniczy 4×4 o mocy do 600 KM (idealnie sprawdzi się na nierównych terenach),
  • gąsienicowe (do stosowania na ciężkich glebach oraz terenach podmokłych, gwarantują znacznie mniejsze obciążenie dla uprawianych ziem w porównaniu do tradycyjnych ciągników),
  • półgąsienicowe (stanowią połączenie układu kołowego z gąsienicowym).

Jaki pojazd wybrać do gospodarstwa?

Najważniejszy aspekt, który należy wziąć pod uwagę podczas zakupu ciągnika, to moc samej maszyny. Właściciel niewielkiego gospodarstwa absolutnie nie powinien decydować się na traktor o mocy powyżej 160 KM, którego cena jest dosyć wysoka. I odwrotnie, w sytuacji, gdy klient dysponuje sporym terenem do uprawy, musi dopasować parametry maszyny, aby poradziła sobie podczas wielogodzinnej pracy w ciężkich warunkach. 

Dobrze też skorzystać z oferty znanych producentów, którzy przed wypuszczeniem na rynek przeprowadzają liczne testy sprzedawanych pojazdów, a także gwarantują szeroki dostęp do usług serwisowych i części zamiennych. Wśród najpopularniejszych marek traktorów rolniczych kupowanych w Polsce można wymienić takie firmy jak m.in. New Holland, Kubota, Zetor, Valtra czy John Deere.

Gdzie kupić maszynę rolniczą?

Traktor jest podstawowym sprzętem, który wręcz musi znaleźć się w każdym gospodarstwie. Dlatego też jego zakup jest pierwszorzędną sprawą dla właściciela roli. Nabycie maszyn rolniczych może odbyć się poprzez bezpośrednią współpracę z producentami lub autoryzowanymi dealerami. Ponadto klienci mogą skorzystać z oferty osób prywatnych i sfinansować zakup używanego ciągnika.