Jakie zalety ma nawadnianie kropelkowe?

Jakie zalety ma nawadnianie kropelkowe?

Dom i Ogród

Ponieważ codzienne podlewanie roślin może być nużące, nawet w przypadku niewielkiego poletka, choćby ze względu na konieczność zachowania regularności, automatyczne systemy dozowania wody cieszą się coraz większą popularnością. Nie są to przy tym rozwiązania przeznaczone tylko dla posiadaczy dużych ogrodów. Istnieją też odpowiedniki dla amatorów upraw indoor, np. w boxach. Nawadnianie kropelkowe, czyli system GIB, ma wiele zalet. Poznaj je, czytając tekst.

Co zapewnia nawadnianie kropelkowe?

Działanie takiego systemu, tak samo jak tego montowanego w ogrodzie, jest proste, choć nieco inne. Zadaniem systemu nawadniającego GIB jest ciągłe dostarczanie wody roślinom, a by nie doszło do ich przelania i gnicia, woda dozowana jest w kroplach. W ten sposób uprawy otrzymują ciągle porcję nawodnienia, jednocześnie w optymalnych ilościach. Woda dawkowana kroplami także wystarcza na długo, to zatem świetne rozwiązanie np. dla osób, które często wyjeżdżają. Mając nawadnianie kropelkowe, nie trzeba nikogo prosić o zaopiekowanie się uprawą.

Kiedy warto wybrać ten system?

Nadaje się on do stosowania w przypadku namiotów uprawowych oraz boxów, a także, co ciekawe, szklarni, tym bardziej że poszczególne produkty pozwalają na jednoczesne podlewanie różnej liczby roślin. Znaleźć można warianty mniejsze i większe. A kiedy warto zdecydować się na taki zakup? Na pewno przede wszystkim wówczas gdy chce się zapewnić uprawianym gatunkom optymalne nawodnienie, jednocześnie bez wkładania w to dużego wysiłku.

Konieczność podlewania roślin np. codziennie, a także kontrolowania, czy nie doszło do ich przelania bądź przesuszenia (zapotrzebowanie na wodę zmienia się np. wraz ze stopniem rozwoju rośliny), jest uciążliwa, nawet w przypadku miłośników upraw. Nie każdy też ma na to czas i łatwo o tym zapomnieć w ferworze codziennych czynności. Jednocześnie wiele osób pragnie uprawiać kwiaty czy warzywa w systemie indoor. Takie automatyczne podlewanie może zatem pomóc spełnić to marzenie osobom, które wahały się ze względu na brak czasu.

Ważne udogodnienie

Bez wody nie ma życia, a rośliny nie tolerują ani przelania, ani przesuszenia, niektóre z nich mogą dodatkowo reagować na takie zjawiska bardzo szybko. Automatyczny system nawadniania, dozujący wodę w kroplach, to świetne rozwiązanie.