Montaż regałów magazynowych — o czym należy pamiętać?

Montaż regałów magazynowych — o czym należy pamiętać?

Konstrukcje wielopoziomowe są najczęściej montowane w halach magazynowych, na zapleczach sklepowych oraz w centrach logistycznych i przeładunkowych. Głównym celem jest maksymalne wykorzystanie wolnej przestrzeni oraz zwiększenie komfortu pracy. Sprawdź, o czym należy pamiętać podczas montażu oraz eksploatacji regałów magazynowych.

Regały magazynowe a obowiązujące przepisy 

Każdy przedsiębiorca musi stosować się do określonych norm aby zapewnić pracownikom bezpieczne i komfortowe warunki pracy. W przypadku użytkowania wielopoziomowych konstrukcji magazynowych obowiązują następujące przepisy:

  • art. 207 Kodeksu Pracy (zapewnienie odpowiednich warunków w miejscu pracy zatrudnionym osobom),
  • art. 215 Kodeksu Pracy (wykorzystanie maszyn i urządzeń z zachowaniem szczególnej ostrożności),
  • Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 26 września 1997 r. (m.in. na temat wymogu przeprowadzania regularnych przeglądów technicznych wszystkich użytkowanych sprzętów, w tym regałów magazynowych).

Komu zlecić montaż regałów?

Decydując się na współpracę z firmą zewnętrzną, najlepiej wybrać tę, która działa kompleksowo. Doświadczeni pracownicy będą więc odpowiadać za projekt, transport oraz montaż regałów magazynowych wraz z późniejszą konserwacją poszczególnych elementów. Dobrze też, aby wykonawca świadczył usługi doradcze w zakresie dopasowania wielkości i rodzaju konstrukcji do potrzeb zamawiającego.

Jakie są rodzaje regałów magazynowych?

Producenci oferują konstrukcje modułowe, które można indywidualnie dopasowywać do potrzeb każdego klienta. Najczęściej regały są wykonane ze stali lub aluminium. Na rynku można znaleźć warianty statyczne (paletowe, półkowe, wspornikowe, ramowe) i dynamiczne (wjezdne, przejezdne, przepływowe, push-back). Wybór zależy w dużej mierze od rodzaju, wielkości, a także terminu ważności składowanych towarów.